Witamy w serwisie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Parchowie

Zmiany w świadczeniu „Dobry start”

Od 1 lipca można składać online wnioski o świadczenie „Dobry start”. W ubiegłym roku mieszkańcy gminy Parchowo złożyli 336 wniosków o przyznanie wyprawki dla uczniów. Uwaga, jeszcze w tym roku czekają nas spore zmiany. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia rozszerzający krąg osób uprawnionych do świadczenia o uczniów szkół dla dorosłych i policealnych. Zmiany mają obowiązywać już od sierpnia.

W tym roku, podobnie jak w roku poprzednim, rodzice i opiekunowie uczących się dzieci do 20 r. życia (w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – do 24 r. życia) mogą składać wnioski o świadczenie na wyprawkę szkolną od 1 lipca drogą elektroniczną (za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia a od 1 sierpnia – drogą tradycyjną.

Chodzi o świadczenie w wysokości 300 zł, które może być przeznaczone na zakup wyprawki szkolnej dla ucznia, na przykład nowego plecaka, piórnika, stroju czy butów sportowych, ale także wydane na korepetycje czy zajęcia dodatkowe dla dzieci. Świadczenia przyznawane są bez względu na dochód rodziny, wystarczy złożyć poprawnie wniosek.

W przyjętym przez Radę Ministrów projekcie rozporządzenia ws. zmian w programie „Dobry start” chodzi przede wszystkim o objęcie świadczeniem również uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych, którzy dotychczas byli wyłączeni z możliwości skorzystania z tej formy wsparcia.

Obecnie wnioski o tzw. wyprawkę szkolną, obok drogi tradycyjnej, można składać drogą elektroniczną przez kanał bankowości elektronicznej oraz portal Emp@tia.

Wnioski o świadczenie „Dobry start” na ten rok szkolny dla uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych, składane będą jednak tylko drogą tradycyjną (np. podczas osobistej wizyty w GOPS w Parchowie lub drogą pocztową). Natomiast rodzice pozostałych uczniów mogą składać wnioski drogą elektroniczną od 1 lipca, a od 1 sierpnia także w formie papierowej.

Zgodnie z projektem zmiany wchodzą w życie od 1 sierpnia 2019 r.

W roku 2018, czyli pierwszym roku działania programu, uczniowie rozpoczynający rok szkolny w naszej gminie otrzymali 531 świadczeń „Dobry start”. Na 336 złożonych prze rodziców wniosków wypłaciliśmy świadczenia na łączną kwotę 159.300 zł.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *