Witamy w serwisie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Parchowie

Warto przeczytać!

 

 

 


 

O cyberprzemocy wśród nastolatków.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu o cyberprzemocy wśród młodych ludzi. Zapraszamy do podzielenia się tym filmem z innymi, warto przeciwdziałać każdej formie przemocy.

 

 

 

 

Zapraszamy do przeczytania artykułu o różnych rodzajach osobowości.

 

Różnimy się między sobą. Nasza osobowość wpływa na to, jak nas postrzegają inni i jak nam się żyje.

Osobowość wpływa na każdy aspekt naszego życia, począwszy od relacji z przyjaciółmi po decyzje, dotyczące wyborów politycznych. Poznanie jej może nam pomóc określić własne mocne strony i słabości oraz lepiej zrozumieć, jak widzą nas inni.

 

Psychologowie wyróżniają pięć głównych wymiarów osobowości. Opisuje je model Wielkiej Piątki, który opracowali Paul Costa i Robert McCrae. Jakie to wymiary?

1. Sumienność: Osoby o wysokiej sumienności są dobrze zorganizowane, samowystarczalne, kompetentne i niezawodne. Lubią mieć wszystko zaplanowane i oczekują najlepszych wyników. Z kolei osoby, u których sumienność jest słabiej wyrażona, mogą traktować takie osoby jako uparte i kompulsywne. 

Ciekawostka: Badania pokazują, że małżeństwo z osobą bardzo sumienną zwiększa nasze szanse na sukces zawodowy. Sumienny współmałżonek może stymulować naszą produktywność i wspierać w dążeniu do sukcesu.

2. Ekstrawersja: Osoby o wysokiej ekstrawersji ładują swoje baterie angażując się w aktywności społeczne. Są rozmowne, towarzyskie i dobrze czują się w centrum uwagi. Inni mogą postrzegać je jako osoby dominujące i poszukujące uwagi. Z kolei osoby uzyskujące niskie wyniki są introwertykami, tzn. wolą przebywać w samotności, w kontaktach z innymi zachowują rezerwę. 

Ciekawostka: Badania pokazują, że mężczyźni, którzy najmocniej ściskają dłonie na powitanie są najbardziej ekstrawertyczni. Są też mniej neurotyczni. Niestety, uzyskanych wyników nie można odnieść do kobiet.

3. Ugodowość: Osoby, o wysokiej ugodowości są godne zaufania, uprzejme i uczuciowe. Są chętne do współpracy w rozmaitych akcjach społecznych, także charytatywnych i pracach wolontaryjnych. Inni mogą postrzegać je jako osoby naiwne i nadmiernie pasywne. Osoby o małej ugodowości są egocentryczne, skłonne raczej do rywalizacji niż współpracy, nie ufają innym. 

Ciekawostka: Badania pokazują, że ugodowi inwestorzy są mniej skłonni do ryzykownego inwestowania funduszy.

4. Otwartość na doświadczenia: Osoby o dużej otwartości na doświadczenia mają mnóstwo zainteresowań i wciąż nowe pomysły. Są ciekawskie, kreatywne i zdecydowanie preferują nowości a nie codzienną rutynę. Inni mogą postrzegać je jako osoby nieprzewidywalne i chaotyczne. Osoby o niskiej otwartości na doświadczenia są konserwatywne, unikają zmian i nowości, wolą sprawdzone sposoby działania. 

Ciekawostka: Na podstawie otwartości na doświadczenia można przewidywać preferencje polityczne. Badania pokazują, że osoby otwarte na doświadczenia częściej popierają partie liberalne i częściej wyrażają swoje polityczne stanowisko.

5. Neurotyczność: Osoby o wysokiej neurotyczności mają tendencję do zamartwiania się, reagowania lękiem, napięciem, irytacją. Inni mogą postrzegać je jako osoby niestabilne i niepewne. Natomiast osoby o niskich wynikach są zrównoważone emocjonalnie, stabilne i spokojne, zdolne do radzenia sobie ze stresem.

Ciekawostka: Badania pokazują, że osoby neurotyczne poszukują akceptacji poprzez publikowanie niezliczonej liczby zdjęć na portalach społecznościowych np. na Facebook’u. Z drugiej strony, na ich tablicy znajdzie się mniej postów, które mogłyby zostać uznane za kontrowersyjne. Rzadko także komentują posty innych. 

Osobowość jest względnie stabilnym konstruktem. Cechy, które prezentujemy jako dzieci w wieku szkolnym mogą wiele powiedzieć o tym, jak będziemy zachowywać się jako dorośli. Oczywiście jest możliwe, by zmieniać pewne cechy osobowości, wymaga to jednak dużo pracy i wysiłku. Większość naukowców zgadza się jednak, że jest to możliwe.

oprac. marga na podst. www.psychologytoday.com

 

Skąd mam wiedzieć, czy to już problem?

 

winoAż 20 procent uzależnionych od alkoholu ma dobrą pracę, rodzinę, przyjaciół, co daje złudne poczucie, że wszystko jest w porządku. Można tak funkcjonować latami, ale przyjdzie moment przykrej konfrontacji z rzeczywistością…

 

 

 

Klasyczny obraz alkoholika pokazuje osobę, której życie rozpada się z powodu picia. Ale to dotyczy tylko części uzależnionych od alkoholu.

Sarah Allen Benton, autorka książki o dobrze funkcjonujących alkoholikach, podkreśla, że można być uzależniona osobą, mając dobrze płatną pracę, rodzinę, przyjaciół.

– Taki alkoholik może wprowadzać w błąd otoczenie – dodaje Benton.

Bo wszystkim się wydaje, że skoro dobrze funkcjonujący alkoholik osiąga sukces, oznacza to, że picie nie stanowi problemu. On sam żyje też w takiej iluzji – skoro mam prace, niczego nie zaniedbuję, mam rodzinę, znajomych, to znaczy, że nie jestem alkoholikiem. Pija drogie alkohole, nie zaznał porażki, co utwierdza go w przekonaniu, że wszystko jest w najlepszym porządku.

– Ale nie jest – ostrzega Robert Huebner, specjalista od uzależnień. – To może trwać latami, ale w końcu doprowadzi do katastrofy. Jej skutki są zawsze fatalne.

Kiedy możemy mówić o zagrożeniu?

Kobiety wypijające więcej niż trzy standardowe jednostki alkoholu (SJA) dziennie, lub siedem tygodniowo należą do tej grupy. Dla mężczyzn ten limit wynosi cztery standardowe jednostki alkoholu (SJA) dziennie lub czternaście na tydzień.

Biorąc pod uwagę, że napoje alkoholowe zwyczajowo sprzedawane są na miary objętościowe (litry lub mililitry) – wartości alkoholu w typowych jednostkach handlowych wynoszą:

  • 330 ml piwa (małe piwo) 4,5% to 14,85 ml/11,9 g alkoholu etylowego (1,19 SJA),
  • 500 ml piwa (duże piwo) 4,5% to 22,5 ml/18 g alkoholu (1,8 SJA),
  • 175 ml wina (kieliszek) 12% to 21 ml/16,8 g alkoholu (1,68 SJA),
  • 50 ml wódki 40% to 20 ml/16 g alkoholu (1,6 SJA)

Jeśli ktoś pije więcej, powinna zapalić mu się lampka ostrzegawcza.

Trzeba pamiętać, jedna na cztery osoby nadużywające alkoholu mają problem alkoholowy lub będą go mieć wkrótce.

Ogólnie aż 20 procent alkoholików należy do grupy tych dobrze funkcjonujących.

Czy należysz do tej grupy? Sprawdź!

1. Czasami w żartach mówisz, że pijesz za dużo.

2. Zdarza Ci się mieć problem przez alkohol.

3. Potrzebujesz alkoholu, aby się zrelaksować lub poczuć się pewniej.

4. Zdarza ci się pić rano albo w samotności.

5. Upijasz się nawet wtedy, gdy tego nie chcesz.

6. Chowasz alkohol.

7. Rozmowa na temat twojego picia powoduje u Ciebie agresję.

8. Bliscy mówią ci, że nadużywasz alkoholu.

Jeśli nawet kilka z tych punktów pasują do Ciebie, to znak, że należy zastanowić się nad swoim piciem. Dobrze funkcjonujący alkoholicy wydają się mieć wszystko pod kontrolą, ale przychodzi czas, że hamulce im puszczają – mają problemy w pracy, powodują wypadki drogowe, wchodzą w niebezpieczne związki, popełniają różne życiowe błędy.

Dlatego, nawet jeśli teoretycznie wszystko jest w porządku, a Ty odnosisz sukces w życiu – możesz szybko wszystko stracić nie szukając pomocy, kiedy jesteś jeszcze dobrze funkcjonującym alkoholikiem.

Żródło: http://www.kobietaxl.pl/psychologia/czy-jestes-dobrze-funkcjonujacym-alkoholikiem.html